Top zagrożeń cyberbezpieczeństwa

Cyberbezpieczeństwo było a obecnie powinno być kluczowym elementem każdej polityki bezpieczeństwa, strategii utrzymania ciągłości biznesowej, strategii IT czy strategii biznesowej. Nasilenie ataków, wycieków i kradzieży danych w ostatnich okresach przybiera na sile a trendy są wyraźnie wzrostowe. Poniżej kilka zagrożeń, które są top w ostatnim czasie w skali globalnej gospodarki:

Malware

Szkodliwe oprogramowanie Malware jest stosowane przez hackerów do kradzieży danych jak hasła, dane, szyfrowania zasobów np. celem wyłudzenia okupu czy wykorzystania komputerów do ataków DDoS. Obecnie obserwuje się ogromny wzrost infekcji komputerów czy smartphonów.

Ataki DoS, DDoS

Ataki DoS (Denial of Service) i DDoS (Distributed Denial of Services) są skierowane na usługi internetowe czy sieci komputerowe celem ich blokady lub zmniejszenia wydajności i możliwości użycia. Obecnie dzięki Malware i dużej ilości komputerów zombi bardzo popularne i powszechnie wykorzystywane przez hackerów.

Phishing – wyłudzenie danych

Wyłudzenie danych to ogromny globalny trend w przestępczości cybernetycznej. Wyłudzeniu mogą podlegać dane osobowe, numery i hasła do konto i kart kredytowych, dane dostępowe do usług rozrywkowych, dane ubezpieczeń, itd. Najczęściej są to ataki przez email.

Ataki Brute Force

Ataki Brute Force są skierowane zarówno do łamania haseł do stron www celem ich infekowania, łamania haseł do zasobów np. celem ich szyfrowania i wyłudzania okupów jak i innych, itd. Wzrost używania tej techniki przez hackerów jest związany z dostępnością słowników językowych czy specjalistycznych w danych językach online i niską świadomość użytkowników końcowych.

Ataki XSS (Cross-Site-Scripting)

Ataki XSS są skierowane na usługi internetowe podatne na wstrzyknięcia do przeglądarki kodu java script lub innego. Atak taki pozwala na zmianę działania usługi internetowej aby np. wykraść hasła, zablokować usługę, wykasować dane z usługi, zainfekowanie strony www, przejęcie sesji użytkownika (cookies), itd.

Ataki SQL Injection

Ataki SQL Injection w przeciwieństwie do XSS atakują nie aplikacje a jej bazę danych. Atak polega na dodanie złośliwego kodu w zapytaniu do baz danych. Atak pozwala na dostęp do bazy danych a więc na modyfikację danych, ich przejęcie a nawet skasowanie. Szacuje się, że 60% ataków na strony www lub sklepy internetowe wykorzystuje SQL Injection, natomiast 30% ataki XSS.

Zobacz naszą ofertę Doradztwa Strategicznego IT, Strategii IT

Zapraszamy do kontaktu:

pfederowicz@gotechnologies.pl

Ponad 200 zadowolonych klientów