Metody rozliczeń za projekty z dostawcami (Software House)

Usługi informatyczne można podzielić na usługi łatwo wycenialne jak np. na sprzęt komputerowy, licencje czy usługi SLA oraz usługi trudniej wycenialne jak tworzenie aplikacji czy integracji.

Dlaczego tak trudno wycenić fix stworzenie aplikacji? Ponieważ zespół wykonawczy (programiści, project manager, itd. ) nie otrzymują „książki” z opisanymi szczegółowo wymaganiami. Proces zbierania wymagań i ulepszenia produktu jest tworzony w trakcie kodowania (developmentu) i jest obecnie jego częścią. Dlatego dużo zależy od zespołu biznesowego, który jest odpowiedzialny za odpowiedni „wsad” dla zespoły wykonawczego.

Metody rozliczeń z dostawcami (dział wewnętrzny, Software House, itd.):

  • Wycena Fix Price – wycena z góry ustalona za wykonanie usługi. Dobra metoda i tania, jeśli mamy dobrze zdefiniowany zakres zrozumiały dla dostawcy oraz klienta. Ważne jeśli ta usługa jest wykonywana przez dostawce wielokrotnie, więc może też poprzez porównanie być wyceniana. Metoda Fix Price jest wykorzystywana w tradycyjnych metodach zarządzania projektami tzw. Waterfall.
  • Wycena Time & Material – wycena z ustaloną stawką godzinową lub dzienną, kiedy zakres nie jest ustalony szczegółowo. Płacimy do momentu kiedy dostawca zrealizuje usługę. Wycena Time & Material jest podstawą zarządzania projektami z metodykach zwinnych Agile np. w Scrum.
  • Capped Time & Material – metoda pracy jak w Time & Material jednakże z górnym ograniczeniem budżetu narzuconym przez klienta. W przypadku jego przekroczenia dostawca zrealizuje resztę usług w ramach zadeklarowanego budżetu bez konieczności dopłat (chyba, że zakres się zwiększa i jest ustalony i zaakceptowany przez kienta).

Zobacz naszą ofertę na Project Management – wsparcie klientów w kluczowych projektach.

Zapraszamy do kontaktu:

pfederowicz@gotechnologies.pl

Ponad 200 zadowolonych klientów